home page

Njė tė shtunė me miqtė


Ky roman ėshtė i pazakontė nė krijimtarinė e Andrea Camillerit. Nga leximi i parė tė duket si njė gjuhė e thatė, e mprehtė, qė nuk jep ekspresivitetin e dialektit, as nė ndonjė nga format e ndryshme, tė zhdėrvjellėta e tonike, qė gjenden shpesh nė prozėn e mjeshtėrit tė Porto Empedokles dhe, nėn formėn e ironisė, butėsisė dhe mirėkuptimit pėr dobėsitė e njeriut, qė pėrfshihen pėr tė zbutur edhe situatat mė tė rėnda dhe mizore. Kėtu nuk ka asnjė mundėsi ikjeje ose fshehjeje. Secili karakter ėshtė dorėzuar nė dėnimin e tij dhe domethėnien e veprimeve tė tij. Ajo ēka shfaqet mė tepėr te ju nė kėto faqe ėshtė zėri i njeriut tė teatrit, Camillerit. Ndihet menjėherė nė pėrshkrimin rigoroz tė intrigės, nė rrafshin e marrėdhėnieve mes karaktereve tė personazheve, nė batutat e matura, tė pėrkryera pėr efektivitetin dhe besueshmėrinė, nė ritmin e dramės tipike bashkėkohore: patologjik, i pamėshirshėm dhe absurd.

Last modified Sunday, February, 20, 2022