home page

Tregime tė Montalbanos


Nėntėmbėdhjetė historite e zgjedhura nga autori pėr kėtė pėrmbledhje, qė pėrbėjnė edhe thelbin e serialit televiziv shumė tė njohur, zbulojnė karrierėn e Montalbanos, komisarit mė tė dashur tė Italisė, dhe miqėsinė e jashtėzakonshme mes shkrimtarit e personazhit tė tij. Radha e renditjes sė tregimeve nė kėtė antologji nuk ka tė bėjė me kronologjinė e datave tė botimeve. Pėr shembull, nė krye ėshtė njė tregim qė nė tė vėrtetė ėshtė njė ndėr shkrimet dhe botimet e fundit. Camilleri ka zgjedhur 18+1. Tregimi shtesė, “Dritarja qė bie nė oborr”, titulli i tė cilit mėton tė jetė njė nderim ndaj kryeveprės sė Hitchcockut, botohet pėr herė tė parė nė njė vėllim. Ėshtė shkruar mė 2007 pėr t’u ardhur nė ndihmė tė rinjve tė nxirrnin (dhe nxjerrin edhe sot e kėsaj dite) njė gazetė tė vlertė lagjeje Hunda e madhe e Pratit. Pra, kemi tė bėjmė me tregimin e fundit tė shkruar prej Camillerit, qė duket se mund ta mbyllė si duhet njė vėllim qė hapet me hetimin e parė tė Montalbanos.

Last modified Sunday, February, 20, 2022