home page

Gruaja e bankierit


Gjatė karrierės sė tij tė gjatė e tė patėmetė si funksionar i lartė banke, Febo Germosino kishte marrė tri letra anonime. Tani, nė ditėn e parė tė jetės sė re prej pensionisti, i ka vendosur para vetes. Dy tė parat janė shumė tė hershme, prej dhjetėvjeēarėsh. E treta ėshtė e kohėve tė fundit dhe hedh dyshime pėr besnikėrinė e gruas sė tij tė dytė, tė re dhe shumė tė bukur, Adelės. Ėshtė pikėrisht ajo, Adela, protagonistja e kėtij romani: e mrekullueshme, njė femėr fatale, joshėse, tė cilės i pėlqen tė veshė, nė rrethana tė veēanta, njė tajėr gri tė pėrkorė. Njė veshje, qė ka njė domethėnie tė thellė simbolike. Njė domethėnie, tė cilėn ndoshta do ishte mė mirė tė mos e njihnim kurrė… Letėrsia e Camillerit ėshtė e pasur me figura femėrore, gjithmonė tė ndjekura nga historiēka dashurie, njė lloj tolerance pothuajse dinake, lidhje e thellė me dobėsitė e tyre sensuale, njė vėmendje kureshtare pėr ēastin e lėshimit, kur frerėt dobėsohen pėr pasionin, pėr hakmarrjen ose thjesht pėr njė tekė; pėr njė ēast ose pėrgjithnjė; pėr dashakeqėsi, pėr llogari ose pėr shpėrthimin e ndjenjave. Janė tė paktė shkrimtarėt qė, si Camilleri, kanė ditur tė ndjekin ritmin e trupit dhe rrahjen e shpirtit femėror.

Last modified Sunday, February, 20, 2022